...:::RYBÁŘI - KOŠŤÁLOV:::...
Dnes je sobota 4. července 2020 . Svátek má Prokop.

mladezcinnost

Z činnosti dětského rybářského kroužku Košťálov

10.10.2012

Letošní rok byl obzvláště zasvěcen přípravě na krajské kolo soutěže o Zlatou udici – které jsme se uvolili pořádat u nás v Košťálově. A to přesto, že naše organizace není nikterak velká, ovšem obětavost našich členů a skvělá spolupráce Obecním úřadem přinesla místním získání grantu k zaštítění nutných nákladů.

Podpora místních podnikatelů a vstřícný přístup ředitele školy v Libštátě k bezplatnému zapůjčování sportovní haly a učeben včetně dataprojektoru. Tyto snahy nám dávaly sílu ustát všechna úskalí, dohody, smlouvy, porady v Hradci Králové a nutná jednání v přípravách soutěže.

Plně si uvědomujeme, jakou odpovědnost na sebe bereme a co se od nás očekává. Snad úplně nejtěžší byli počátky tréninků rybolovné techniky a poznávaček a stále se opakující testy znalostí. Pro zpestření byly zařazovány do programu soutěže o drobné ceny.

Velice nám pomohlo pozvání národního trenéra rybolovné techniky pana Bačiny. Na ligové halové, později venkovní soutěže. Byly prověřovány naše výkony a ukazovaly se chyby, které děláme. Na druhou stranu bylo možno zúročit to, co již umíme. A ejhle byly i první vyhrané poháry. Tyto „vlaštovičky“ se staly hnací silou a inspirací nejen pro děti ale hlavně pro jejich zázemí a rodiče, kteří projevili velkou podporu činnosti svých dětí. S jarem začínáme bičovat vodu, mícháme krmení, vážeme forpasy, získáváme na rychlosti zdolávání ryb.

Využíváme pozvání na rybářské závody v Holicích, kam jedeme rovnou z campu Velký Vřešťov, kde si užíváme víkendové soustředění při pobytu v chatkách s domácí kuchyní. V Holicích se 46 účastníků máme přední umístění do 21 místa. První místo vybojoval ziskem přes 5 délkových metrů ulovených ryb Tomáš Macháček. Čtvrté místo pak Dominik Sekera. Odměnou byli závodníkům krásné a drahé ceny - DVD, mobilní telefony a i na devátém místě Aleše Šádka nás potěšil feder prut.

Nejvíce nás však dojala veřejná pochvala na chování a sportovní výkon našich svěřenců – pořadateli i diváky závodu. Užíváme si zbytek víkendu na Vřešťově. V neděli ryby dostaly chuť na naše nástrahy a tak si odvážíme domů nejen plno zážitků ale i několik pěkných kaprů a úhoře. Víme, že rybolov a testy nám celkem jdou, ale ta technika není ono.

Oslovujeme kamarádku rybářku a ligovou závodnici Elišku Holubovou a po dohodě jedeme do Třemošnice na trénink práce s muškou. Věnovala nám čtyři hodiny svého času v jejím období zkoušek, čehož si velmi ceníme a chceme Ti Eliško touto cestou poděkovat. Výkony dětí se rázem změnili a zněly ohlasy nás to baví a jde nám to najednou lépe. Na zpáteční cestě ještě zastávka na zmrzlinu a doma budeme tak v osm večer.

Máme před sebou ještě dvě předkola Zlaté udice, které odchytáme v Levínské Olešnici. Ryby nám jdou, tak máme pozitivně naladěno. A už se chystáme na závody a otevření rybníka Oborský v Lomnici nad Popelkou. Musím ocenit úžasnou souhru dětí, rodičů a všech pořadatelů. Děti si zachytali, dobře posvačili klobásky z grilu přímo z rukou předsedy a hospodáře MO. Největšího kapra ulovil Michal Borůvka. Všichni účastníci byli obdařeni hodnotnými cenami. Závody se vydařily. Už jen několik tréninků a máme tu finále. Ještě, že družstvo má obětavého trenéra, takže když vedoucí družstva nemůže, řídí činnost sám i s dvanácti dětmi. Věřte tomu, že to není lehké.

Nadchází den D a to Územní kolo ZLATÁ UDICE 2012 – Košťálov a přihlášeno do soutěže je deset družstev a nejdále od nás to má Havlíčkův Brod. Ubytujeme se a po večeři v jídelně Integrované školy v Lomnici nad Popelkou, v jejímž internátu bydlíme, je pak slavnostní nástup za účasti hostů z Obecního úřadu Košťálov a města Lomnice včetně ředitele ZŠ Libštát.  

Následují znalostní testy, poznávačky ryb, rostlin a živočichů. Po prvním kole páté místo. No připadáme si trošku skleslí, ale přitom natěšení na zítřejší rybolov.

Rybník je vzorně připraven našim rybničním panem Zdeňkem Bajerem, jenž této práci dává půl života. U maringotky září stan, ze stánků voní lákající dobroty. U přepadu z rybníka je nově zbudovaná lávka a ze stánku na protějším břehu se line vůně kávy od manželů Janatových. Družstva míchají krmení a zbrojí k rybolovu.

Start a už to jede. Je vidět, že jsou horká místa a ta ostatní. První poločas je za námi. Šestí – no nic moc. Jde se na oběd. Měníme krmnou strategii – musíme to zvrátit. Ryba bere málo, ale pro nás vyrovnaně. Konec závodu a třetí místo celkově je naše.  

Dobře se vyspat – zítřek je pro nás rozhodující. Hned po snídani nám zadrhla doprava. S pomocí obětavé paní Farské dojíždíme na soutěž právě včas a jde se ihned soutěžit. Disciplína aremberk – plachta – terč a pak muška. Ale my jsme ve svém živlu. Tréninky se projevují na světlo. Máme pocit, že naši dali do boje duši. Mušky v dálce dopadají neskutečně daleko. Kapky sviští vzduchem. Atmosféra houstne. Máme velkou naději – tak snad?

Přitom musíme pochválit výsledky našich nejmladších Kristýny a Míši Farských i Aleše Šádka a Tadeaše Eberta za velmi pěkné výkony, kteří hostovali v družstvu Běstvina. Výsledky v rybolovné technice na domácí půdě nekompromisně první!

Už je tu slavnostní nástup před Obecním úřadem. Vzduch by se dal krájet, jak nervozita stoupá – předčí i hroznou únavu z mnoha probdělých nocí. Jak dopadneme? Dají-li nám medaili? Čtvrtí ne. Třetí taky ne? To není možné. Naši vybojovali druhé místo v kraji východočeském a k tomu přidal Michal Borůvka získanou účast na národním kole soutěže za Východočeský kraj a potěšilo i několik medailí v jednotlivých disciplínách. Celá soutěž proběhla v krásném sportovním a kamarádském duchu.  

Velké poděkování všem zúčastněným. Všichni pracovali s nadšením a byla to radost zažít tu atmosféru. Poděkování patří všem sponzorům soutěže, pořadatelům a panu Chymkovi za krásné fotografie.

Za Český rybářský svaz MO Košťálov Miroslav Picek, trenér družstva a Milan Zajíc, vedoucí kroužku ml